Ministr Michael Kocáb v úterý představil příručku, která má na školách bojovat se strachem z gayů.
tn.cz / Mediafax 26.01.2010
Čeští učitelé dostanou speciální příručku, jak se ve školách vypořádat s homofobním chováním dětí. Publikaci, která má pedagogům pomoci při výuce, představil v úterý ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
Homofobie, neboli strach z homosexuality a homosexuálně orientovaných lidí, je podle Kocába oblast, které se ve škole nevěnuje dostatečná pozornost. "Tato kniha má doplňkový výukový charakter. Vznikla proto, abychom celou věc pochopili, ale také, aby pomohla učitelům," poznamenal.
Kocáb poukázal na to, že současná mladá generace není k sexuálním menšinám příliš tolerantní. "Například průzkum Univerzity Palackého v Olomouci ukázal, že polovina homosexuálů a bisexuálů se setkala s diskriminací kvůli své sexuální orientaci. Podle dalšího průzkumu, tentokrát Člověka v tísni, se polovina žáků přiznala, že nemá ráda lidi opačně orientované, z toho tři čtvrtiny chlapců a čtvrtina dívek," upozornil.
Ministerstvo školství chce proto dostat příručku do škol co nejdříve. "Vnímáme toto téma jako velmi důležité. Proto už ji v průběhu února dáme mezi krajské koordinátory prevence, kteří ji budou distribuovat dál do škol. Předpokládáme proto, že do léta by měla být ve školách," sdělila Klára Laurenčíková z ministerstva školství s tím, že použít příručku ve výuce by mohli učitelé možná už koncem letošního školního roku.
Publikace obsahuje část teoretickou a praktickou. Teoretická popisuje, co je to homofobie, jak se projevuje a čím jsou její projevy nebezpečné. V části praktické jsou rady učitelům, jak pracovat proti homofobnímu chování ve školách nebo jak o ní s dětmi diskutovat.
"Jsme sice ateisté, ale homosexuály nemáme rádi"
Podle bývalé ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové je nejdůležitější dostat obsah publikace k dětem do škol, které jsou pro ně hlavním zdrojem informací. "Průzkumy jasně ukazují, že většina školáků získává informace nejprve od svých vrstevníků. Až za nimi jsou jejich zdrojem média, či rodina," sdělila.
Odborníci se shodují, že je v české společnosti homofobní chování silně zakořeněno i přesto, že je Česko jedna z nejaiteističtějších zemí v Evropě. "Samotný postoj k homosexuální menšině je u nás v celku dobrý. Většina lidí neuvede v průzkumech, že pociťuje vůči homosexuálním menšinám nějakou nevraživost, ale jde spíše o skrytý zdroj," poznamenala Irena Smetáčková z pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. "Navíc nejde ani tak o víru, ale spíše o to, že patříme k euro-americké kultuře, která je postavena na křesťanských základech," dodala.
Výraz homofobie pochází z řeckých slov homós (stejný) a phóbos (fobie). Označuje strach z homosexuality nebo homosexuálně orientovaných lidí. Znamená však i odpor až nenávist k nim nebo jejich diskriminací.