STUD, z.s.

Zelení podporují snahu o individuální adopce dětí homosexuályPraha - Strana zelených chce prosadit, aby si homosexuálové žijící v registrovaném partnerství mohli osvojit dítě svého partnera. V prohlášení pro ČTK to dnes uvedli předseda strany Ondřej Liška a trojka na pražské kandidátce do květnových voleb, gay aktivista Jiří Hromada. Zelení se tak vymezili především vůči KDU-ČSL a TOP 09, které podobné návrhy odmítají.

ČTK, České noviny 16. 2. 2010

Možnost individuálního osvojení dítěte chce v novele zákona o registrovaném partnerství navrhnout ministr pro lidská práva Michael Kocáb. K předložení změny jej loni v červnu vyzvala vládní rada pro lidská práva. Podle Lišky má ministr plnou podporu Strany zelených, která jej do vlády nominovala.

"Dnes může o adopci zažádat jakákoli fyzická osoba bez ohledu na sexuální orientaci, s výjimkou homosexuálů, žijících v registrovaném partnerství. Nerozumíme, proč si například žena žijící sama dítě adoptovat může a dvě ženy žijící spolu nikoliv," napsali v prohlášení Liška s Hromadou.

Současný stav je podle SZ v rozporu s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod i s českou Ústavou.

S individuálním osvojováním dětí u registrovaných párů souhlasí také aktivisté z několika sdružení pro gaye a lesby. Na svém webu proto vyzývají veřejnost, aby novelu podpořila. "Souhlasíme, že ohled na práva dětí a jejich dobrou výchovu jsou na prvním místě," uvedli ve své výzvě s tím, že vyloučením potenciálních adoptivních rodičů jsou děti připraveny o možnost vyrůstat v harmonickém prostředí mimo dětské domovy.

"Obava, že stejnopohlavní páry 'vychovají' z dítěte homosexuála, je nesmyslná a vysměje se jí každý sexuolog," upozornil Hromada. Liška připomněl, že část české společnosti je stále velmi homofobní. "Žijeme v zemi, kde je například gayům podle současných pravidel pro dárce krve fakticky bráněno darovat krev," upozornil předseda zelených. V Evropě podle něj umožňuje adopci homosexuálním párům například Belgie, Británie, Dánsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Španělsko nebo Švédsko

Zelení tak dnes odmítli názory signatářů petice "Dobro dětí především", kterou organizuje místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Na svém webu minulý týden zorganizovala internetové hlasování proti Kocábovu návrhu.

Zákon o registrovaném partnerství sněmovna přijala v březnu 2006, kdy nejtěsnější většinou přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Zákon tenkrát prosazoval tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), hlasovali pro něj i komunisté. Proti zákonu se naopak postavili právě lidovci i drtivá většina ODS. Aby zákon vůbec prošel, přidali do něj poslanci zmíněnou pasáž zakazující adopce.