STUD, z.s.

Radní odmítli gay a lesbický festival podpořitBrno - Brno opět nedá ani korunu na festival gay a lesbických filmů Mezipatra. Stejně jako loni, i letos zamítli zastupitelé drtivou většinou přidělit dotaci na největší festival svého druhu v Česku.

Jakub Ghanem, Barbora Fialová, MF Dnes Brno, 10.3.2010

Ačkoliv kulturní komise navrhovala přispět na pořádání jedenáctého ročníku 25 tisíc korun, radní z ČSSD a KDU-ČSL to zatrhli. A navrhli zastupitelům nulovou dotaci. I přes snahu zelených vrátit do hry na jednání zastupitelstva aspoň tento symbolický příspěvek, nakonec pro jejich návrh hlasovaly jen kluby Strany zelených a sdružení Brno 2006 Jiřího Zlatušky.

„Považujeme to za velkou chybu. Většina městských zastupitelů už druhým rokem přistupuje k tomuto prestižnímu festivalu - který nám přináší celorepublikovou pozornost - podobným způsobem jako odborář Jaromír Dušek,“ naráží Kateřina Dubská (SZ) na aféru kolem bývalého šéfa týmu odborářů, který s politiky vyjednává o zdanění zaměstnaneckých výhod. Dušek se smutně proslavil homofobními výroky na adresu vedení Českých drah aministerstva dopravy.

Právě homofobií, tedy nenávistí k homosexuálům, si ředitel Mezipater Aleš Rumpel vysvětluje, proč dotace znovu neprošla. „Co je to jiného, když náměstek primátora pro kulturu i primátor řeknou, že na gay a lesbický festival nic nedají?“ ptá se.

Primátor Roman Onderka takové obvinění ostře odmítl. „To je hloupá a nemístná otázka, kterou ani nemá smysl komentovat,“ reagoval. „Chápu, že slova o homofobii teď jsou v kurzu vzhledem ke zcela nevhodným a nepatřičným výrokům pana Duška. Podle mě však nepřátelský přístup k homosexuálům vůbec nepatří do jednadvacátého století a nesouhlasím s ním,“ doplnil primátor.

Brněnský festival Mezipatra, nad kterým už má léta záštitu exprezident Václav Havel, nikoli však brněnský primátor, se rozhodla podpořit sama Strana zelených. „Z fondu Společně pro Brno, kam přispívají zastupitelé za zelené, podpoříme festival stejně jako loni,“ dodala Dubská.

Primátor Onderka nezměnil své loňské stanovisko. „Systematicky podporujeme akce historicky a kulturně spjaté s Brnem,“ zopakoval.

Navíc je stále přesvědčen, že festival si na sebe dokáže vydělat sám a odmítá mu byť jen udělit záštitu. „Je ukotvený, zcela jistě si dokáže sehnat sponzory. Letos kromě Brna a Prahy rozšířili své aktivity i do Ostravy,“ připomněl Onderka.

Řediteli festivalu se však taková argumentace nelíbí. „Je to absurdní. To se dá vztáhnout na kohokoliv z oblasti kultury nebo třeba sociálních služeb,“ míní Aleš Rumpel.

Onderka tvrdí, že při rozhodování bylo nutné přihlédnout i k ekonomické krizi.

Podle Rumpela kvůli nepřiznané dotaci utrpí nejvíce program festivalu. „Práci totiž zajišťují dobrovolníci a režijní poplatky netvoří ani třetinu nákladů,“ vysvětlil. Festival podle pořadatelů vzniká za velmi skromných podmínek. „Nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu. Za miniaturní náklady ve výši asi dvou milionů korun nabízí prvotřídní výsledky,“ soudí Rumpel.

V loňském roce, kdy se Mezipatra konala v Brně a Praze, si vstupenku koupilo 12 500 hostů. To je o 1 500 lidí více než o rok dříve. Nejvíce peněz na akci proudí zministerstva kultury, podporuje ji i hlavní město Praha. Spor o dotace se rozhořel již v loňském roce.

***

* Nechtěný festival? primátor vs. pořadatel

„Na radnici vládne homofobie,“ tvrdí ředitel Mezipater Aleš Rumpel (vpravo) a poukazuje na jiné projekty, které podporu radních dostávají. „Hloupost, homofobie nemá v 21. století co dělat. Festival si sežene sponzory sám,“ míní brněnský primátor Roman Onderka.

 

Radní odmítli gay a lesbický festival podpořit