Olomouc - O registrované partnerství chtějí krátce po prvním červenci požádat desítky párů. Zatím se neví, které úřady je budou moci "oddávat".
I když poslanci přehlasovali veto prezidenta Václava Klause u zákona o registrovaném partnerství už v březnu, dodnes neexistuje prováděcí vyhláška, která by tzv. sňatky homosexuálů upřesnila.
Ministerstvo vnitra slibuje: vyhlášku do konce měsíce určitě stihneme.
SVATBA A REGISTRACE
|
Matriky ale tvrdí, že nedostatek informací jim přináší problémy. Bez vyhlášky není například ani jasné, které úřady budou sňatky gayů a lesbiček vůbec dělat.
Registrace na 14 místech
Ministerstvo zatím jen potvrzuje, že ve vyhlášce bude určeno 14 matrik, které by měly pravomoc páry stejného pohlaví registrovat.
Vedoucí matriky magistrátu města Olomouce Alena Daubnerová však říká: "Věřím, že to budeme my. Měla by to být všechny krajská města," dodala.
Seznam ale dosud není veřejný.
"Čekáme tři měsíce a informace stále nejsou. Přitom nás kontaktovalo asi dvě stě lidí, kteří chtěli vědět podrobnosti," řekl Aktuálně.cz Jiří Hromada, šéf Gay Iniciativy.
Na městském úřadě v Kladně ale také počítají s tím, že to budou právě oni, kdo bude gaye a lesbičky oddávat. Dokonce už mají čtyři nahlášené sňatky i s termíny. Všechny v červenci.
"Komplikuje nám to práci, nemáme formuláře a vše se řeší za poklusu. Nevíme také, co máme lidem říkat," řekla Aktuálně.cz mluvčí úřadu Petra Kučerová.
"Vyhláška bude v termínu. Schvalovací řízení chvilku trvá. Počítáme s tím, že by mohlo být ukončeno už tento týden," řekl Aktuálně.cz Petr Vorlíček z tiskového oddělení ministerstva vnitra.
První vlna sňatků jen desítky
Obecně se očekává, že v prvních měsících platnosti zákona vstoupí do registrovaného partnerství jen desítky, možná stovky párů. "Budou to spíše starší lidé, kteří na sňatek čekají jako na satisfakci, střední generace bude vyčkávat," míní Jiří Hromada.
Martin Strachoň, jeden z mluvčích Gay a lesbické ligy, dokonce míní, že problémy s nedostatkem informací mohou ovlivnit zájem o registraci párů. "Už vidím odpůrce zákona, jak říkají, že stejně nikdo o registraci nemá zájem, ale když dostaneme konkrétní informace pozdě," řekl Strachoň.Kolik párů celkem bude mít o partnerství zájem, není jasné. Stejně jaké neexistují žádné průzkumy, které by ukázaly, kolik párů stejného pohlaví spolu v Česku trvale žije.
"Nevíme ani, kolik je v Česku homosexuálů. Sice se traduje, že jsou nás čtyři procenta, ale to je výpočet z padesátých let v USA," řekl Hromada.
Žádné průzkumy v Česku nejsou a také by podle něj nebyly relevantní. " Dělat průzkum na toto téma je hazard. Žijeme stále v posttotalitě a mnoho lidí nezměnilo svoje dřívější svazky. Bylo normální oženit se nebo vdát a hodně homosexuálů a lesbiček se rozhodlo, že v těchto svazcích už chtějí svůj život dožít," říká Hromada.
Strachoň míní, že stále mnoho lidí se nechce ani v anonymních průzkumech svěřovat se svojí sexuální orientací.
Přesto Hromada odhaduje, že by to mohlo být asi tisíc párů. "Žijeme spolu čtrnáct let, čekáme na možnost, jak svazek legalizovat," říká například Pavel Kos z Prahy.
Podobné svatbě, přesto jiné
Jak bude taková registrace svazku vlastně vypadat? Mohla by být hodně podobná tradiční svatbě, ale nemusí. Zákon totiž neříká, že tento obřad musí být povinně veřejný, jako svatby jsou. Registrace budou víc soukromým obřadem.
Také do obřadní síně se zřejmě tyto páry nedostanou. Podle zákona se má právní úkon uskutečnit v důstojném prostředí, nic víc. "Doufám, že úřady nebudou chtít podepisovat partnerství jen tak na přepážce a připraví nějaké hezčí prostředí," míní Strachoň.
"Uvažujeme o předsálí obřadní místnosti, které je menší, ale stejně důstojné a vždy vyzdobené jako obřadní místnost," říká Alena Daubnerová z olomoucké radnice.
Také v Kladně se rozhodli upravit pro registrace salonek, který přiléhá obřadní místnosti. "Samozřejmě, že si páry budou moci přivést k obřadu rodinu nebo přátele, místo pro to je," dodala Kučerová.
Samotná registrace je vlastně podepisování dokumentů. Žádné svatební projevy, žádný oddávající. Pouze úředník, ne oddávající. Snad jen dotazník a kniha, do které se budou zapisovat, budou podobné jako u svateb.
"Pokud si ale páry budou chtít předat nějaké symboly svého svazku, jako jsou u svateb například prsteny, samozřejmě mohou," říká Kučerová.
Registrace bez poplatku, rozvod u soudu
Páry stejného pohlaví ale na rozdíl od párů dvojího pohlaví nebudou úřadům za svůj sňatek nic platit. "Zákon to neupravuje. Dotazovali jsem se na ministerstvu, jak to bude například s placením výjezdů úředníků k registracím, které nebudou přímo na radnici, a ty zřejmě bude platit úřad," řekla mluvčí radnice v Kladně.
Právě v Kladně mají už nyní nahlášenu žádost o registraci, která by se měla konat jinde než na radnici. S největší pravděpodobností je to žádost bulvárem nejsledovanějšího páru - hudebního producenta Janise Sidovského a zpěváka Pavla Vítka. Ti se totiž chtějí nechat "oddat" v červencovém termínu na Karlštejně.
A jak bude vypadal rozvod těchto párů? Podobně jako ten běžný, ale přece jen jednodušeji. "Registrace se budou ukončovat u soudu, stejně jako manželství. Procedura bude jednodušší, protože páry nebudou mít společné děti ani jmění, budou po sobě moci jen dědit," řekl Strachoň.