STUD, z.s.

Brno - Mají mít homosexuálové v Česku další práva? Možná je mít budou.

Sdružení gayů a leseb otevřelo debatu o novele zákona o registrovaném partnerství. Aktivisté chtějí, aby registrované páry mohly získat vdovské důchody a měly možnost uvádět společné jmění. Právo adoptovat děti nepožadují.

job, Aktuálně.cz, 7. 8. 2007

Rok a půl starý zákon se má měnit, potvrdil v on-line rozhovoru Martin Strachoň z Gay a lesbické ligy.

"Mluvit o tom, co požadujeme, jako o výhodách je opravdu příliš zjednodušující. Tím spíš, když v zákoně o registrovaném partnerství spousta výhod (oproti manželství) chybí a naopak je tam spousta povinností. Například vzájemná vyživovací povinnost mezi partnery," uvedl v rozhovoru Strachoň.

Výhody podle něj spočívají hlavně v symbolické rovině a ve společenském uznání gayů, leseb a jejich partnerských vztahů. "Je to opravdu spíše určité dorovnávání dosavadních ústrků a umělých znevýhodňování," dodal.

Podle něj by bylo ideální řešit zákonem občanské sňatky bez ohledu na pohlaví manželů tak, jak už to v některých zemích funguje. "Bohužel, když takový zákon byl u nás v roce 1998 navržen, neprošel ani prvním čtením ve sněmovně,"odpověděl na dotaz, zda je nutný nový zákon i pro uznávání sňatků či partnerství v zahraničí.

"Teď pracujeme na tom, abychom zjistili a vysvětlili vládě, parlamentu, společnosti, co z věcného hlediska by šlo na stávající úpravě registrovaného partnerství zlepšit. Co z toho a jak bude nakonec navrženo skutečně k novele zákona, to je otázka budoucnosti," řekl k postupu kolem novely zákona Strachoň.

 


Odpovězeno: 07. 08. | 11:01 Autor: Acidburn

Otázka: Jak konkrétně chcete řešit postavení dětí, které vychováváte z předchozího manželství? Nevnímáte tohle jako problém, protože tyto děti mohou mít ve škole i jinde značné problémy právě kvůli tomu, že jsou vychovávány registrovanými partnery?

Martin Strachoň: Souhlasím, že postavení dětí z předchozích manželství, které vyrůstají ve stejnopohlavních partnerstvích, je problematické. Partner biologického rodiče nemá k dětem plná rodičovská práva a dítě je tak legislativou uměle o jednoho rodiče ochuzováno. Ovšem problémy ve škole a nepřejícnost lidí je otázkou výchovy společnosti k toleranci, nikoli otázkou legislativy.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:01 Autor: Mad Blekac

Otázka: Chtěl bych se zeptat na politickou podporu vašeho návrhu. Jak se k tomu vyjadřují politické strany i třeba konkrétní politici. Jinak vám držím palce ať se to podaří prosadit.

Martin Strachoň: Politickou podporu budeme teprve hledat. Nyní pracujeme na věcné stránce, zjišťujeme co by v zákoně bylo třeba vylepšit. Protože na tom dělá pracovní skupina při úřadu vlády a bude výslednou studii předkládat vládě, očekávám, že právě vláda by v první řadě měla zaujmout k těmto návrhům nějaké stanovisko.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:05 Autor: Luboš

Otázka: Ahoj Martine, zdravím Tě pěkně do Brna! Velmi schvaluji vaši iniciativu, však tohle jsou nedostatky, které jsou jenom vadami na kráse "našeho" zákona. Jenom mě zajímá, proč to v něm nebylo už od samého začátku?? Vždyť šlo o samozřejmé věci, vyplývající ze zákona! Hezký den!

Martin Strachoň: Bohužel ne všechno, co se nám zdá logické a věcně správné, je také politicky průchozí. Na přípravě zákona, který byl schválen jsme se přímo podíleli. Ovšem v diskusi s týmem předkladatelů - poslankyň a poslanců jsme museli respektovat i jejich názor. Připravili jsme společně takové znění zákona, aby prošlo parlamentem. Kdybychom v něm měli už tehdy společné jmění nebo společnou adopci dětí, ještě dnes bychom neměli žádné registrované partnerství. V politice jde prostě o dosahování kompromisů.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:09 Autor: Občan

Otázka: Máte prověřeno, že skutečně nemůžete svá běžná občanská práva ve smyslu ústavně deklarované rovnosti všech občanů uplatňovat cestou stávající legislativy a již existujících a platných právních norem?

Martin Strachoň: Ano, máme to ověřeno mnohaletými životními zkušenostmi. Některé záležitosti nejdou vůbec ošetřit jinak, protože se týkají vztahu se státem a ten bez zákona ani nehne prstem. Některé záležitosti jdou ošetřit smluvně, ale problematicky a záruky vyplývající ze smluvního ošetření nejsou zdaleka tak silné jako záruky vyplývající ze zákona. Ostatně nejde jen o tu praktickou rovinu, abychom "mohli žít podle zákona", ale jde i o tu symbolickou, aby stát a společnost ukázaly, že vnímají a respektují existenci stejnopohlavních partnerství.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:11 Autor: Simcha

Otázka: Nebojíte se zákon novelou otevřít? Nemáte strach, že naopak klaka ve sněmovně některé věci vyškrtne/zhorší atd?

Martin Strachoň: My teď pracujeme na tom, abychom zjistili a vysvětlili vládě, parlamentu, společnosti, co z věcného hlediska by šlo na stávající úpravě registrovaného partnerství zlepšit. Co z toho a jak bude nakonec navrženo skutečně k novele zákona, to je otázka budoucnosti. Stejně jako jsme u původního návrhu zákona o RP diskutovali s předkladateli, co si myslí o jeho politické průchodnosti, tak i o případné novele se nejdřív budeme bavit s nimi, než bude skutečně nějaká předložena.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:19 Autor: Acidburn

Otázka: Kdy budete prosazovat možnost adopcí? Protože k tomu pozvolna směřujete. Chápu vaše požadavky na stejná práva, jako mají normální manželé, ale možná byste měl zvážit, že pokud partneři nemohou mít spolu dítě (mají stejné pohlaví), neměli by usilovat ani o adopci.

Martin Strachoň: Víte, reprodukce je dvojího druhu: biologická a, řekněme kulturní. Biologické reprodukce jsou u člověka schopni samice a samec - to zdůrazňuji, protože tam není žádná souvislost s manželstvím, jde ryze o biologickou záležitost, která ani nemusí být státem podporována. Nemá-li být umožněna adopce a výchova dětí stejnopohlavním partnerům z důvodu že sami spolu vlastní biologické děti mít nemohou, proč je umožněna různopohlavním neplodným partnerstvím?

Odpovězeno: 07. 08. | 11:21 Autor: Vanguard

Otázka: Pokud jsem správně zachytil, požadujete rovněž právo na společné zdanění. V normálních (heterosexuálních) vztazích mají přitom právo na společné zdanění pouze manželé, kteří vychovávají dítě. To u registrovaného partnerství nepřipadá v úvahu (aspoň doufám). Na základě čeho tedy chcete společné zdaně

Martin Strachoň: Právo na společné zdanění manželů je vázáno na výchovu dítěte, to souhlasí. Upřesňuji, že to dítě nemusí být biologicky jejich, to není podmínkou společného zdanění. Čili adekvátně by mohla být podporována výchova dětí (a především ty samotné děti, kvůli nim se to přeci dělá) ve stejnopohlavních partnerstvích, bez ohledu na to, zda jsou biologickými dětmi partnerů či jen jednoho z nich nebo žádného.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:23 Autor: Acidburn

Otázka: Navíc některé vaše požadavky - třeba uznávání registrovaných partnerství (resp. sňatků homosexuálních párů) uzavřených v zahraničí - naráží na stejné problémy jako uznávání sňatků heterosexuálních párů v zahraničí. Není lepší to řešit komplexně, ne jen pro 4% občanů?

Martin Strachoň: Souhlasím s Vámi. Bylo by ideální řešit občanské sňatky bez ohledu na pohlaví manželů tak, jak už to v některých zemích funguje. Bohužel, když takový zákon byl u nás v roce 1998 navržen, neprošel ani prvním čtením ve sněmovně.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:25 Autor: Konzervativní běloch

Otázka: Dobrý den, kdy se můžeme dočkat nastolení požadavku na adopci dětí a na zavedení homosexuálního manželství se vším všudy, příp. i jiných forem (např. skupinová manželství apod.)? Za rok nebo až za dva?

Martin Strachoň: To je oblíbená provokace... :) Na skupinová manželství se ptejte jinde, ta já neprosazuji.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:34 Autor: Tullius

Otázka: Mate urcity prehled o situaci homosexualu v CR? Existuje nejaky odhad kolik procentu homosexualu svou orientaci skryva? Jak vysoky je pocet sebevrazd? Jak velky je rozdil mezi mestem a venkovem?

Martin Strachoň: Udělat výzkum na téma skrývaní své orientace je velmi obtížné, protože ten kdo ji skryva ji může skrývat i před samotným výzkumníkem. Je velmi obtížné najít kvalitní respondentský vzorek, aby byly výstupy z takového výzkumu zobecnitelné. Např. když jsme dělali výzkum ohledně názoru gayu a leseb na přijatý zákon o registrovaném partnerství, mohli jsme použít jako vzorek brněnské a pražské návštěvniky gay a lesbického filmového festivalu Mezipatra, ovšem pokud se názory lidí, kteří festival nenavštěvují, od těchto liší, pak to jen těžko můžeme zjistit.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:43 Autor: Rovnostarka

Otázka: Povazujete se za necovic? Lepsi zavest "partnerstvi" pro jakekoli osoby. Mam na mysli treba pratele, at uz jakehokoli pohlavi, kteri nikoho jineho nemaji a jiste take radi by vyuzili take moznost po sobe dedit, dozvedet se vzajemne o svem zdravotnim stavu, apod.

Martin Strachoň: Při vstupu do partnerství, stejně jako do manželství, se nezkoumá sexualní orientace ani citový vztah mezi oběma osobami. Takže klidně se mohou přátelé ženit a vdávat stejně jako registrovat. V manželství je nějake omezení pokrevní spřízněnosti kvůli potencialním genetickým problemům a nějaka moralní klauzule, která říká manželům, jak by se měli k sobe chovat (s úctou a respektem atd.), ovšem stejně víte, ze praxe je mnohem pestřejší a že mnozí manželé ten vzájemný respekt ani zdaleka nedodržují. Čili, jestli chcete, požadujte rozšíření institutu manželství nebo druh-družka na jakákoliv přátelství, bez ohledu na pohlavi a vztah. Jestli v parlamentu uspějete, to je otázka.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:43 Autor: bradavice

Otázka: Byť dokáži pochopit jinou sex. orientaci jako gaye, lesbickou lásku nebo zoofilii, tak mne naprosto iritují veřejné projevy těchto individuí. Jak se stavíte k veřejným projevům těchto lidí a jaké to podle vás má dopady na vývoj malých dětí z normálních rodin, které to jsou nuceny sledovat???

Martin Strachoň: Vám bych pro začátek doporučil přečíst Poučení pro heterosexuály:
http://www.bazi.cz/gay/pouceni.htm
:)

Odpovězeno: 07. 08. | 11:44 Autor: Demokrat

Otázka: Náš národ vymírá a my dáváme šanci nepřirozeným svazkům, ze kterých nemohou vzejít děti a pokud nějak uměle vzejdou, tak nebudou mít správný model pro manželství a rodinu. Odkud jste vzali váš pohled, že máte mít stejná práva jako svazek muže a ženy? Od komisařů z EU?

Martin Strachoň: Budete se možná divit, ale úsilí gayů a leseb o dosažení alespoň základní lidské důstojnosti a občanských práv je starší než samotná EU. Nepotřebuji unii k tomu, abych věděl a osobně pociťoval, že na mě někteří lidé pohlíží jako na méněcenného člověka. A mám-li v sobě trochu sebeúcty, pak se to snažím změnit.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:47 Autor: yony

Otázka: Co si myslíte o tom, že většinou noviny píší v souvislosti s právy lidí o "výhodách". Budu-li mít konečně svá práva, mám to chápat jako "tolerantní ústupek" většiny k tomu, že mi přidělila nějakou výhodu, kterou snad ona nemá ? Děkuji.

Martin Strachoň: Ano, mluvit o výhodách je opravdu příliš zjednodušující. Tím spíš, když v zákoně o registrovaném partnerství spousta výhod (oproti manželství) chybí a naopak je tam spousta povinností. Např. vzájemná vyživovací povinnost mezi partnery. Výhody spočívají hlavně v té symbolické rovině, ve společenském uznání gayů, leseb a jejich partnerských vztahů, což nám dosud citelně chybělo. Je to opravdu spíše určité dorovnávání dosavadních ústrků a umělých znevýhodňování vyplývajících ze společenské heteronormativity.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:50 Autor: Acidburn

Otázka: Jetě mě zajímá, se kterými zákonodárci máte domluvenou podporu, resp. kteří poslanci (senátoři) s požadavkem novelizace vystoupí?

Martin Strachoň: Jak už jsem zmínil, dohodnuto zatím nic není. Teď připravujeme v rámci pracovní skupiny strategii pro vládu. Uvidíme, do jaké míry ji bude vláda chtít akceptovat a provádět, a zda bude zapotřebí jí napomoci individuální poslaneckou iniciativou.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:52 Autor: Honza

Otázka: Dobrý den, nemyslíte, že v dnešní době a společensko-sociálním postavení našeho státu je celkem nefér požadovat vdovské důchody? Již nyní je jasné, že na dnešní generaci 30-40 nebude mít kdo vydělávat na důchody. Novelou by problém byl ješte hlubší. Děkuji za odpověď

Martin Strachoň: Má to tedy znamenat, že obětujeme homosexuály, aby z důchodů mohli víc těžit heterosexuálové? Důchodový systém je nutno řešit bez ohledu na to, zda se přidá těch několik tisíc ovdovělých gayů či leseb. Jejich vliv na celkové důchodové zatížení je minimální.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:56 Autor: zzz

Otázka: Pred chvili jste nekomu odpovedel, ze problem s prijetim ditete, ktere ma homosexualni "rodice", je problemem vychovy k toleranci. Souhlasim s Vami. Je to tak. Ale myslite si, ze nase spolecnost je timhle zpusobem vychovavana? Ja myslim, ze ne. A odnese to to dite....

Martin Strachoň: Já o takovou výchovu společnosti usiluji posledních devět let, někteří aktivisté ještě mnohem déle. Nejsem tak naivní, abych si myslel, že dosáhneme ideálního stavu všeobecné blaženosti, ale osobně vnímám obrovský posun v těch posledních letech a věřím, že se to bude ještě zlepšovat. I registrované partnerství bylo kdysi nepředstavitelné a teď už je (konečně) víc než rok máme.

Odpovězeno: 07. 08. | 11:59 Autor: Pepa

Otázka: Mohl byste vyjmenovat konkrétní změny, které byste chtěl(i) do nového zákona promítnout? Copak stávající zákon nestačí?

Martin Strachoň: Stávající zákon je, jak už jsem zmínil, výsledkem kompromisu. Některé nedostatky zmiňuje související článek "Homosexuálové chtějí další práva pro partnerství" - http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=481583
Je ale otázkou, které nedostatky budeme řešit dříve a které později, to ještě závisí právě i na politické průchodnosti.

Odpovězeno: 07. 08. | 12:07 Autor: arab

Otázka: Nechcete také vaši vizi více prosazovat pro vaše "kamarády" na středním východě nebo v Polsku???. Tam je určitě více prostoru pro zviditelnění.

Martin Strachoň: Situaci v Polsku sledujeme, máme tam řadu kontaktů i přátelských vazeb a je nám smutno z toho, jak se ke gayům a lesbám chovají lidé i stát. Když byla před dvěma lety v Krakově rozehnána demonstrace, podpořili jsme tamní aktivisty alespoň morálně. Určitě bych jim přál, aby na tom byli lépe.
Všem děkuji za dotazy a zdravím čtenáře!