STUD, z.s.

KDYŽ SE O DÍTĚ STARAJÍ LIDÉ STEJNÉHO POHLAVÍ

Pár homosexuálních mužů je velmi blízko tomu, aby mu bylo svěřeno dítě do pěstounské péče. A Čechů, kteří by povolili přímo adopce, velmi přibylo. Mají se o děti starat dva tátové či dvě mámy?

Pavla Kubálková, s přispěním Petra Švihela, MF Dnes, 17. 2. 2007

Praha - V trvalém a harmonickém vztahu spolu žijí několik let. Děti však mít nemohou, jsou totiž muži. Přesto i oni mají možnost, jak legálně vychovávat státem svěřené dítě. Tou možností je pěstounská péče.

Zatímco české zákony zakazují homosexuálním párům adoptovat dítě, pěstounskou péči zakázanou nemají.

„Homosexuálních párů se nám kvůli svěření dítěte do péče už přihlásilo víc, ale tento pár má o možnost, jak vychovávat dítě, velmi vážný zájem,“ potvrdila MF DNES pracovnice jedné z nadací pro náhradní rodinnou péči. Ta pomáhá dětem z dětských domovů najít někoho, kdo o ně bude třeba i jen krátkodobě pečovat. (MF DNES jméno nadace i ženy zná, vzhledem k citlivosti případu ho však neuveřejňuje.)

Cesta k tomu, než bude tomuto páru nějaké dítě do péče svěřeno, je ještě dlouhá, pokud se to stane, bude nejspíš vůbec prvním homosexuálním párem, kterému bude dítě svěřeno. Oba gayové nyní procházejí „prvním“ kolem prověřování, zda se budou moci stát „rodiči“. „Dáváme dohromady základní informace. Zda mají čistý rejstřík trestů, jaký je jejich zdravotní a sociální stav,“ popsala pracovnice.

Poté už budou následovat psychologická vyšetření, ale i speciální testy na jejich sexuální preferenci. I oni sami chtějí mít totiž doloženo, že nemají pedofilní sklony. „Všechny žadatele prověřujeme stejně pečlivě. To je jedno, zda je to homosexuál, či manželský pár. Vždy je určitá možnost, že bude dospělý pro děti nějakým způsobem nebezpečný,“ vysvětlila pracovnice.

Podle jejích slov nejde o to, že by chtěla bojovat za práva homosexuálů. Pomoci chce hlavně dětem. „Když nemohou mít svoje rodiče, mají mít náhradní. Když nemohou mít náhradní maminku s tatínkem, mají mít tatínka nebo maminku, nebo dvě maminky či dva tatínky. Avšak nemají být v ústavu,“ dodala.
Zájemců o pěstounskou péči je podle jejích slov velmi málo, proto prý bere homosexuální žadatele jako další možné náhradní rodiče. „Teď ale budou potřebovat ochranu, aby nebyli ze stran sociálních pracovníků nějakým způsobem diskriminováni,“ upřesnila.

Přestože zatím nemohou homosexuální páry přímo adoptovat děti, veřejnost je k této možnosti stále tolerantnější. Podle nového průzkumu RCA Research souhlasí totiž s adopcemi dětí homosexuálními páry 39 procent Čechů. Je to velký nárůst oproti průzkumu z dubna 2006 – o 12 procent. Odpůrců adopcí je však stále více – dvaačtyřicet procent Čechů. Devatenáct procent z téměř tisícovky oslovených lidí nemá na tuto problematiku žádný názor.

Jasno nemají ani poslanci, kteří loni schválili zákon o registrovaném partnerství. Někteří by sice pro adopce ruku zvedli, jiní jen s podmínkami. „Dokážu si představit, že děťátko adoptují dvě ženy. U mužů to vidím trošku komplikovaněji,“ řekla sociálnědemokratická poslankyně Marcela Mertinová. Stejný názor má i její stranický kolega Václav Klučka. Zcela proti jsou tradičně lidovci. Zatím se však bát nemusí. Gay a lesbická liga adopce nyní prosazovat nechce. „Výhledově bychom to chtěli, ale uznáváme názor společnosti. Proto počkáme, až si veřejné mínění a zákonodárci více zvyknou,“ řekl mluvčí ligy Martin Strachoň.

 

***

* Pěstoun není rodič

Pěstouny mohou být jednotlivci, volně spolu žijící páry i manželské dvojice. Pěstoun není zákonným zástupcem dítěte a k dítěti nemá vyživovací povinnost – přispívá stát.

Adoptovat dítě může jen fyzická osoba nad 18 let. Kdo adoptuje, má vůči dítěti veškerou odpovědnost.