Všechny parlamentní strany i Věci veřejné a Strana práv občanů - Zemanovci odmítají možnost, aby si homosexuálové v registrovaném partnerství adoptovali děti. Výjimkou je pouze Strana zelených, která požaduje novelu zákona o registrovaném partnerství, která by adopci umožnila.
Denisa Čermáková, Mediafax, 27. 4. 2010
"Nerozumíme, proč si například žena žijící sama dítě adoptovat může a dvě ženy žijící spolu nikoliv," uvedl tiskový mluvčí zelených (SZ) René Kubášek a dodal, že strana požaduje novelu zákona o registrovaném partnerství. Kubášek také poznamenal, že současný stav je v rozporu s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod i s ústavním pořádkem České republiky. "Obava, že stejnopohlavní páry vychovají z dítěte homosexuála, je nesmyslná a vysměje se jí každý sexuolog," dodal Kubášek. S tím také souhlasí psycholog Petr Šmolka. Podle něj není homosexualita otázkou výchovy. "Tento argument je na vodě," řekl.
Právník Jan Wintr z Univerzity Karlovy podpořil argumenty Strany zelených. Wintr se domnívá, že pokud se dotčení lidé obrátí se stížností na Ústavní soud, mohli by docílit zrušení ustanovení o nemožnosti si adoptovat dítě. "Věřím, že by uspěli," řekl Mediafaxu.
Předseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg je naopak proti tomu, aby si homosexuálové v registrovaném partnerství mohli adoptovat dítě. "Dítě pro správný vývoj potřebuje matku i otce. To nenahradí ani dvě mámy, ani dva otcové," řekl již dříve s tím, že proti homosexuálům nemá žádné předsudky a dodal, že sám hlasoval pro uznání homosexuálního partnerství. "Dítě potřebuje otce i matku. Byť jsem zažil, že i v homosexuálních párech někdy vychovali děti velice dobře. Zásadou by mělo zůstat, aby dítě mělo oba orientační body," uzavřel Schwarzenberg.
Proti adopci jsou také občanští demokraté (ODS), sociální demokraté (ČSSD), lidovci (KDU-ČSL), komunisté (KSČM), Věci veřejné (VV) a Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ).
Volební lídr ODS Petr Nečas řekl, že osobně s adopcí homosexuálních párů nesouhlasí. "Názory v ODS jsou ale různé," dodal.
Podle Zdeňka Škromacha (ČSSD) je současný stav v pořádku. "Tak, jak to je, je vyhovující," sdělil Mediafaxu.
Dlouhodobé výhrady, nejen proti adopci homosexuálních párů, má KDU-ČSL. Ta také byla proti zákonu o registrovaném partnerství. K možnosti adoptovat dítě se předseda strany Cyril Svoboda vyjádřil negativně.
Miroslav Opálka, stínový ministr KSČM pro resort práce a sociálních věci, řekl, že je přesvědčen o tom, že mezi homosexuály mohou existovat dobří i špatní rodiče, tak jako u ostatní populace. "Diskutovanou otázkou však je jejich výchova. Tento problém není vyjasněn ani mezi odborníky, natož mezi většinovou společností," uvedl a dodal, že s adopcí nesouhlasí. Nicméně si je vědom, že řada těchto registrovaných či neregistrovaných párů tento problém řeší už dnes bez zákona. "Ať už jde o vlastní dítě jednoho z předchozího heterogenního vztahu či jinak," upřesnil.
Předseda Věcí veřejných Radek John sice souhlasí se zákonem o registrovaném partnerství, ale adopci nepodporuje.
Podobně se vyjádřil i Miloš Zeman (SPOZ). "Domnívám se, že pro každé dítě je lepší být adoptován, než být v ústavu," řekl, ale dodal, že preferuje adopci heterosexuálními páry.
Podle mluvčího Gay a lesbické ligy Martina Strachoně není možnost adopce v registrovaném partnerství otázkou politickou. "Toto rozhodnutí je neústavní a měla by nastat jeho náprava. Bez ohledu na názor politických stran,"sdělil Mediafaxu. Zdůraznil, že individuální adopce jsou možné pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci. "Člověk najednou ztrácí tohle právo tím, že vstoupí do registrovaného partnerství," upozornil.
Také podle Rady vlády pro lidská práva je platný zákon o registrovaném partnerství v rozporu s ústavou kvůli ustanovení, které zakazuje každému z partnerů individuálně osvojit dítě.
Petr Koubek, tajemník zmocněnce pro lidská práva, upozornil, že na stanovisku kabinetu k adopci pracují. "V současné době vyhodnocuje odborná kolokvia, která na toto téma proběhla, pak vydáme oficiální stanovisko," řekl s tím, že celkem se uskutečnily tři odborné debaty. První se zúčastnili odborníci na lidská práva, druhé teologové a poslední dětští psychologové a pediatři.
Právník Wintr nicméně již dříve uvedl, že v praxi o osvojení rozhoduje soud. I po vypuštění diskutovaného paragrafu ze zákona, tak bude na uvážení úřadů a soudů, jakou adopci povolí a jakou ne, upozornil.
Možnost společně si adoptovat dítě mají například homosexuální páry v Belgii, Dánsku, Norsku, Nizozemí či Velké Británii.
Zákon o registrovaném partnerství sněmovna přijala v březnu 2006, kdy přesně 101 hlasy přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Zákon tenkrát velmi prosazoval tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), podpořili ho také komunisté, naopak proti se postavili lidovci a většina ODS.
Registrované partnerství je institut, který upravuje soužití dvojic stejného pohlaví. Zákon řeší například uzavírání partnerství, podmínky pro jeho zrušení nebo zánik či vzájemné majetkoprávní vztahy partnerů. Partneři si však po vstupu do partnerství nemohou individuálně adoptovat dítě a společná adopce je přístupná pouze manželským párům.